2017-2018 Travel Team Destinations:

CMUNNY, Sept 28 - Oct 1, 2017

Head Delegates: Aditya Deshpande, Rishi Bhargava, Shankar Chelliah

Team: Sanjay Pitchai, Ryan Carr, Elaine Miao, Malvika Varma, Kali Croke

C.jpeg

Awards:

UCLA - Outstanding Small Delegation

Kali Croke - Outstanding Delegate - Westworld: Edward Thompson
Rishi Bhargava - Honorable Mention - JCC Kurdish Q - PKK: Kesire Yıldırım
Malvika Varma - Honorable Mention - Uganda, 1990: Samuel Wako Wambuzi
Aditya Deshpande - Verbal Commendation - JCC Kurdish Q - Turkey: Rural Affairs Minister Munir Raif Guney
Elaine Miao - Verbal Commendation - Shacklebolt's Advisory: Stamford Jorkins

TrojanMUN, Oct 19 - Oct 22, 2017

Head Delegates: Aditya Deshpande, Rishi Bhargava, Shankar Chelliah

Team: Justin Schmerler, Aditya Agarwal, Sam Wolf, Rachel Lee, Aishwarya Nataranjan, Ravid Reif, Ryan Carr, Benjamin Lee, Malvika Varma, Sanjay Pitchai, Anant Mahajan, Kali Croke, Alex Guziak, Prannoiy Chandran, Soumyadeep Chatterjee, Danielle Rohmerdahl, Christen Capobianco

Trojan.jpeg

Awards:

UCLA - Best Large Delegation

Rishi Bhargava - Best Delegate - Ad Hoc Committee of the Secretary General
Ryan Lan Carr- Best Delegate - SPECPOL
Aditya Agarwal - Outstanding Delegate - DISEC
Anant Mahajan - Outstanding Delegate - DISEC
Justin Schmerler - Outstanding Delegate - US National Security Council
Malvika Varma - Outstanding Delegate - Knights of the Round Table
Aishwarya Natarajan - Honorable Mention - Gambian Cabinet
Danielle Rommerdahl - Honorable Mention - India
Rachel Lee - Honorable Mention - WCIP
Sam Wolf - Honorable Mention - WCIP
Sanjay Pitchai - Honorable Mention - Ingen
Shankar Chelliah - Honorable Mention - Soviet Politburo
Aditya Deshpande - Verbal Mention - Soviet Politburo
Kali Sierra Croke - Verbal Mention - 1984

SBIMUN, Nov 17 - Oct 29, 2017

Head Delegates: Rishi Bhargava, Shankar Chelliah

Team: Xinri Xue, Linnea Shapter, Vamsi Mokapatti, Alex Bednar, Dan Zhukov, Zain Khalifeh, Helen Lee, Lena Nguyen, Oran Farkas, Arsal Zaheer, Sheel Shah, Leonardo Dantas, Ishaan Kapoor, Melissa Morris, Rachel DuRose, Akash Kapoor

SBI.jpeg

Awards:

UCLA - Best Small Delegation


Akash Kapoor - Best Delegate, DISEC
Elaine Miao- Best Delegate, JCC: IRA
Ishaan Kapoor - Best Delegate, UNDP
Oran Farkas - Best Delegate, UNFCCC
Helen Lee - Outstanding Delegate, SOCHUM
Lena Nguyen - Outstanding Delegate, SOCHUM
Xinrui Xue - Outstanding Delegate, G20
Linnea Shapter - Honorable Mention, UNFCC
Sheel Shah - Honorable Mention, UNFCCC
Alex Bednar - Verbal Mention, Crisis in the Baltics
Rachel DuRose - Verbal Mention, DISEC
Vamsi Mokkapati - Verbal Mention, DISEC

AggieMUN, February 1 - 4, 2018

Head Delegates: Rishi Bhargava, Shankar Chelliah, Aditya Deshpande

Team: Rachel Lee, Helen Lee, Rachel Du Rose, Ravid Reif, Yash Deshmukh, Ishaan Kapoor, Mitansh Shah, Akash Kapoor, Lena Nguyen, Danielle Rommerdahl, Zain Khalifeh, Alex Guziak, Vamsi Mokappati, Alex Bednar, Ryan Carr, Melissa Morris, Oran Farkas

aggie.jpg

Awards:

UCLA - Best Large Delegation

Rishi Bhargava - Best Delegate, Bush's Cabinet 2001
Ryan Lan Carr - Best Delegate, Crossroads: Republican Meeting
Shankar Chelliah - Best Delegate, Moctezuma's Cabinet
Helen Lee - Outstanding Delegate, SOCHUM
Oran Farkas - Outstanding Delegate, Crossroads: Republican Meeting
Ravid Reif - Outstanding Delegate, Magical UN
Vamsi Mokkapati - Outstanding Delegate, Moctezuma's Cabinet
Yash Deshmukh - Outstanding Delegate, Magical UN
Akash Kapoor - Honorable Mention, SOCHUM
Alex Bednar - Honorable Mention, Bush's Cabinet 2001
Alex Guziak - Honorable Mention, Crossroads: Republican Meeting
Ishaan Kapoor - Honorable Mention, SOCHUM
Lena Nguyen - Honorable Mention, SOCHUM
Zain Khalifeh - Honorable Mention, Magical UN
Rachel Lee - Verbal Mention, Magical UN
Mitansh Shah - Verbal Mention, Moctezuma's Cabinet

HNMUN, February 15 - 18, 2018

Head Delegates: Rishi Bhargava, Shankar Chelliah, Aditya Deshpande

Team: Kali Croke, Malvika Varma, Elaine Miao, Sanjay Pitchai, Benjamin Lee

hmun.jpg

Awards:

Kali Croke - Best Delegate - Fox News, Press Corps
Rishi Bhargava & Shankar Chelliah - Best Delegate - Russian Federation, United Nations Security Council
Sanjay Pitchai - Honorable Mention - Minister of Foreign Affairs, Cabinet of Kwame Nkrumah, 1960
Malvika Varma - Diplomatic Commendation - Archibishop of Canterbury, The Henriad 1399

UCBMUN, March 1 - 4, 2018

Head Delegates: Rishi Bhargava, Shankar Chelliah, Aditya Deshpande

Team: Alex Guziak, Zain Khalifeh, Alex Bednar, Mitash Shah, Anant Mahajan, Yash Deshmukh, Benjamin Lee, Aditya Aggarwal, Daniel Rohhmerdahl, Rachel Du Rose, Helen Lee, Rachel Lee, Christen Capobianco, Prannoiy Chandran, Soumyadeep Chatterjee, Sanjay Pitchai, Ryan Carr, Vamsi Mokapatti, Leo Dantas, Dan Zhukhov, Malvika Varma, Xinrui Xue, Elaine Miao, Sheel Shah

download.jpeg

Awards:

UCLA - Best California Delegation

Malvika Varma - Best Delegate - John R Wickham Jr, Fifth Republic Korea
Alex Bednar - Honorable Mention - Guy Fawkes, Gunpowder Plot
Alex Guziak - Honorable Mention - Richard Dale, Barbary Wars
Zain Khalifeh - Honorable Mention - Japan, United Nations Security Council
Benjamin Lee - Honorable Mention - Japan, United Nations Security Council
Helen Lee - Honorable Mention - India, SOCHUM
Rachel Lee - Honorable Mention - India, SOCHUM
Sanjay Pitchai - Honorable Mention - Leopoldo Mendoza, Maduro Oil Crisis
Dan Zhukov - Honorable Mention - Alexander Bezobrazev, JCC: Russia
Ryan Lan Carr - Verbal Mention - Chuck Schumer, Senate Healthcare
Shankar Chelliah - Verbal Mention - MK Narayan, Mumbai, 2008


CHOMUN , March 29 - April 1, 2018

Head Delegate: Shankar Chelliah

Team: Kali Croke, Ryan Carr, Mitansh Shah, Dan Zhukov, Malvika Varma, Elaine Miao, Yash Deshmukh, Alex Guziak

chomun.jpg

Awards:

Shankar Chelliah - Best Delegate
Elaine Miao - Outstanding Delegate
Malvika Varma - Outstanding Delegate
Alex Guziak - Honorable Mention
Dan Zhukov - Honorable Mention
Kali Croke & Ryan Carr - Verbal Mention

2016-2017 Travel Team Destinations:

TrojanMUN, October 27th - October 30th, 2016

Head Delegates: Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Adarsh Balaji, Aditya Agarwal, Alex Bednar, Alex Guzaick, Arsal Zaheer, Ava Gerami, Elaine Miao, Ethan Dodd, Jimmy Mroz, Joshua DeAnda, Justin Schmerler, Justin Van Ligten, Kunal Jhaveri, Malvika Varma, Marcos Cardenas, Noemi Ruiz, Rishi Bhargava, Ryan Carr, Shankar Chelliah, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Virginia Su

ch.jpeg

Awards

1. Elaine Miao – Best Delegate, Gotham
2. Justin Schmerler – Best Delegate, Ukrainian Cabinet
3. Rishi Bhargava – Best Delegate, JCC: Trojan War, Troy
4. Shantam Jain – Best Delegate, Petrobras Board of Directors
5. Ava Gerami – Outstanding Delegate, JCC: Trojan War, Greeks
6. Ethan Dodd – Outstanding Delegate, Petrobras Board of Directors
7. Noemi Ruiz – Outstanding Delegate, WHO
8. Adarsh Balaji – Honorable Mention, JCC: Trojan War, Troy
9. Mustafa Mond – Honorable Mention, LA 2024
10. Ryan Carr – Honorable Mention, European Union
11. Aditya Agarwal – Verbal Mention, SOCHUM
12. Marcos Cardena – Verbal Mention, Gotham
13. Shankar Chelliah – Verbal Mention, Piracy
14. Shushan Ginosyan – Verbal Mention, ICTY

 

SBIMUN, November 6th - November 8th, 2016

Head Delegates: Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Benjamin Lee, Zain Khalifeh, Niraj Mehta, Kunal Jhaveri, Ilana Golub, Sanjay Pitchai, Aditya Deshpande, David Clymer, Prannoiy Chandran, Marcos Cardenas, Nick Meyer, Christine Tran

ch2.jpg

Awards:

UCLA: Best Small Delegation

1. Niraj Mehta  (Italy) - Best Delegate, ICAO
2. Ilana Golub (Italy) - Best, Delegate UNEP
3. Aditya Deshpande - (USA) - Best Delegate, UNSC
4. Mustafa Mond (Robert Dudley) - Best Delegate, 2010 BP Oil Spill
5. Zain Khalifeh (Italy) - Outstanding Delegate, DISEC
6. Kunal Jhaveri (USA) - Outstanding Delegate, UNEP
7. Sanjay Pitchai - (Paul Anderson) - Outstanding Delegate, 2010 BP Oil Spill
8. Benjamin Lee (USA) - Honorable Mention, DISEC
9. Christine Tran (USA)- Honorable Mention, ICAO
10. David Clymer (Italy) - Verbal Mention, JRCC EU
11. Prannoiy Chandran (Romania)- Verbal Mention, JRCC EU
12. Marcos Cardenas (Morocco)- Verbmal Mention, JRCC OIC
 

AggieMUN, January 27th- January 29th 2017

Head Delegates: Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Benjamin Lee, Zain Khalifeh, Niraj Mehta, Ilana Golub, Sanjay Pitchai,  Adarsh Balaji, Aditya Agarwal, Alex Bednar, Alex Guziack,  Arsal Zaheer, Ethan Dodd,  Justin Van Ligten, Malvika Varma, Shankar Chelliah, Ryan Carr, Shantam Jain, Virginia Su, Ravid Reif, Aishwarya Natarajan , Min Jae Yun

ch3.jpeg

Awards:

UCLA: Best Large Delegation

General Assembly (Climate Change):

Kali Croke - Estonia, Best Delegate
Virginia Su - USA, Outstanding Delegate
Ilana Golub - Russian Federation, Outstanding Delegate
Aditya Agarwal - China, Honorable Mention
Justin Van Ligten - Royal Dutch Shell, Verbal Mention
Niraj Mehta - France, Verbal Mention

European Union:

Ravid Reif - Italy, Verbal Mention
Ryan Carr - France, Outstanding Delegate

Peshwa Baji Rao'a Cabinet:

Sanjay Pitchai - Chhatrapati Shahu (King of Kings), Best Delegate
Malvika Varma - Chimnaji Appa (Chief Military Advisor), Honorable Mention
Alex Bednar - Kanhoji Angre (Head of Maratha Navy), Honorable Mention

Sri Lankan Civil War:

Shankar Chelliah - Ranil Wickremesinghe (Prime Minister of Sri Lanka), Outstanding Delegate
Adarsh Balaji - Karuna Amman (Leader of Tamil People's Liberation Tigers), Honorable Mention
Benjamin Lee - Vice Admiral Daya Sandagiri (Commander of the Navy), Verbal Mention

Eisenhower Ten:

Shantam Jain - William McChesney Martin, Jr- Chairman of the Federal Reserve), Best Delegate
Alex Guziak - Ezra Taft Benson (Emergency Food Agency), Verbal Mention

 

SageMUN, February 10th-February 12th, 2017

Head Delegates: Alex Guziak

Team:  Pablo Andrés Donado, Aditya Agarwal, Stephanie Yip, Christine Tran, Nicholas Mayer, Neema Sheshebor, Ethan Dodd, Alex Guziak

ch4.jpeg

Awards:

DISEC
Verbal Mention- Aditya Agarwal, China
Outstanding Delegate- Ethan Dodd, Colombia

ICJ
Outstanding Delegate- Neema Sheshebor, Advocate: Croatia

UNSC
Best Delegate- Alex Guziak, China


HNMUN, February 16th-February 19th, 2017

Head Delegates: Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Aditya Deshpande, Justin Schmerler, Elaine Miao,  Ava Gerami , Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

vh5.jpeg

Awards: 

Ava Gerami - Honorable Mention - Organization of Islamic Cooperation - Maldives

Justin Schmerler - Honorable Mention - Captains of American Industry, 1887 - Marcus Goldman

Shantam Jain- Best Delegate - Cabinet of the People's Republic of Bangladesh - Abul Maal Abdul Muhith

 

UCBMUN , March 2nd- March 5th, 2017

Head Delegates: Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Aditya Deshpande, Justin Schmerler, Ava Gerami , Kunal Jhaveri, Rishi Bhargava, Shantam Jain,  Justin Van Lighten, Zain Khalifeh,  Neema Sheshebor, Ravid Reif, Alex Guziak, Ryan Carr, Shankar Chelliah, Sanjay Pitchai, Adarsh Balaji, Aditya Agarwal, Benjamin Lee, Virginia Su, Ethan Dodd, Malvika Varma, Noemi Ruiz, Kali Croke, Alex Bednar, Xinrui Xue, Shushan Ginosyan, Prannoiy Chandran, Aishwarya Natarajan

ch6.jpeg

Awards: 

Shantam Jain - Best Delegate - The Paper Tigers: The Asian Financial Crisis of 1997

Aditya Deshpande - Best Delegate - JCC: The Egyptian Revolution Government

Sanjay Pitchai - Best Delegate - The Hong Kong Riots of 1967

Shushan Ginosyan & Xinrui Xue - Outstanding Delegate - DISEC

Kali Sierra Croke - Outstanding Delegate - FAO

Kunal Jhaveri - Outstanding Delegate - The Mau Mau Uprising

Rishi Bhargava - Outstanding Delegate - JCC: The Egyptian Government Rebels

Virginia Su - Honorable Mention - The Profiriato: Mexico's Anti-Revolution

Ethan Dodd - Honorable Mention - The Teutonic Knights of 1226

Malvika Varma - Honorable Mention - The Mau Mau Uprising

Shankar Chelliah - Honorable Mention - Thailand 2016: The Bangkok Shutdown

Mustafa Mond & Benjamin Lee - Honorable Mention - United Nations Security Council

Aishwarya Natarajan & Aditya Agarwal - Verbal Commendation - DISEC

Neema Sheshebor - Verbal Commendation - NBA Owners Meeting 1989

Ravid Reif - Verbal Commendation - UNESCO

Alex Guziak - Verbal Commendation - Death of Lenin

 

NYUMUN,  April 7th- April 10th, 2017

Head Delegates: Kunal Jhaveri

Team: Kunal Jhaveri, Malvika Varma, Elaine Miao, Aditya Deshpande, Zain Khalifeh, Benjamin Lee, Alex Bednar, Prannoiy Chandran

Awards:

Malvika Varma- Best Delegate - CM of Jammu and Kashmir - India

Kunal Jhaveri - Honorable Mention - Executive Chairman of Alibaba Group - China

Aditya Deshpande - Honorable Mention - Minister of State Security - Futuristic China

Elaine Miao - Verbal Commendation - Commissioner-General of the National Police Agency - Japan


ChoMUN,  April 13th-April 16th, 2017

Head Delegates: Rishi Bhargava, Shantam Jain

Team: Rishi Bhargava, Shantam Jain, Sanjay Pitchai, Justin Schmerler,  Virginia Su, Kali Croke, Ryan Carr, Shankar Chelliah, Ava Gerami, Alex Guziak, Shushan Ginosyan, 

Awards:

UCLA - Best Small Delegation

Shantam Jain - Best Delegate - VP of Eastern US - Thank You for Smoking: the Executive Board of Philip Morris 1941

Justin Schmerler - Best Delegate - Secretary of Defense - All the President's Men: the Cabinet of Richard Nixon 1969

Shankar Chelliah - Best Delegate - Money Ratnam - The Roaring Tigers: Tamil Students League of 1971

Shushan Ginosyan - Outstanding Delegate - Rodrigo Borja - Sede Vacante: Papal Synod 1492

Sanjay Pitchai - Outstanding Delegate - Crown Prince of Abu Dhabi - Mid(dle) East Life Crisis: the Ruling Council of the United Arab Emirates

Kali Croke & Ryan Carr - Outstanding Delegates - Republic of Costa Rica - San Francisco, 1945: the United Nations Conference on International Organization

Rishi Bhargava - Honorable Mention - Conservative Outreach Advisor Emad Afroogh - It's Not Easy Being Green: the Presidential Campaign of Mir-Hossein Mousavi 2009

 

 

2015-2016 Travel Team Destinations

Fall 2015:

TrojanMUN, October 29th - November 1st, 2015

Head Delegate: Rohit Reddy

Team:  Aditya Deshpande, Alex Bednar, Andy S Leung, Dean Olson, Gilma Bernal, Justin Schmerler, Marcos Cardenas, Noemi Ruiz, Ravid Reif, Renay Gosen, Rishi Bhargava, Saniya Anand, Sanjay Pitchai, Siddhant Khemka, Utkarsh Pandey, Virginia Su

Awards:

  1. UCLA: Best Small Delegation

  2. Andy S Leung: Best Delegate, World Energy Forum ­ China

  3. Justin Schmerler: Best Delegate, Democratic National Convention ­ Albert Gore Jr.

  4. Noemi Ruiz: Outstanding Delegate, World Health Organization ­ USA

  5. Ravid Reif: Outstanding Delegate, DISEC ­ USA

  6. Utkarsh Pandey: Outstanding Delegate, Crise d'Octobre ­ Robert Bourassa

  7. Aditya Deshpande: Honorable Mention, Republican National Convention ­ George W Bush

  8. Alex Bednar: Honorable Mention, World Energy Forum ­ USA

  9. Marcos Cardenas: Honorable Mention, White Alliance ­ Alexander Kolchak

  10. Virginia Su: Honorable Mention, Crise d'Octobre ­ Camil Samson

  11. Alex Bednar: Best Position Paper, World Energy Forum ­ USA

SBIMUN, November 6th - November 8th, 2015

Head Delegate: Rohit Reddy

Team: Addison Lynch, Aleksija Vujicic, Alex Guziak, Christina Farhat, Conor Mcdonald, Elaine Miao, Esther Lu, Ethan Dodd, James Mroz, Madelyn Chen, Maya Yang, Min Jae Yun, Rohit Reddy, Shankar Chelliah, Shushan Ginosyan

Awards:

  1. UCLA: Outstanding Large Delegation

  2. Christina Farhat: Best Delegate, ECOSOC ­ China

  3. Elaine Miao: Best Delegate, WHO ­ Iran

  4. Rohit Reddy: Best Delegate, La Violencia Liberal Council (JCC) ­ Alejandro Galvis

  5. Shushan Ginosyan: Best Delegate, UNSC ­ China

  6. Aleksija Vujicic: Outstanding Delegate, UNODC ­ Iran

  7. Mustafa Mond: Outstanding Delegate, UNSC ­ Malaysia

  8. Ethan Dodd: Outstanding Delegate, UNEP ­ China

  9. Min Jae Yun: Outstanding Delegate, GA Plenary ­ China

  10. Shankar Chelliah: Outstanding Delegate, WHO ­ China

  11. Madelyn Chen: Honorable Mention, UNEP ­ Iran

  12. Alex Guziak: Verbal Mention, UNEP ­ Estonia

  13. Esther Lu: Verbal Mention, ECOSOC ­ Estonia

  14. James Mroz: Verbal Mention, La Violencia Conservative Council (JCC) ­ Bishop Miguel Angel Builes

  15. Maya Yang: Verbal Mention, WHO ­ Estonia

 

Winter 2016:

AggieMUN, January 29th - January 31st, 2016

                 Head Delegates: Rohit Reddy, Utkarsh Pandey

                 Team: Aditya Deshpande, Alex Bednar, Ava Gerami, Claudia Leitch, Dean Olson, Elaine Miao, James                                 Mroz, Jeremy Gonzaga, Julia Bank, Kunal Jhaveri, Marcos Cardenas, Min Jae Yun, Noemi Ruiz, Rishi Bhargava,                                  Sanjay Pitchai, Shushan Ginosyan, Stian Brynildsen, Sumana Kaluvai, Xinrui Xue

  Awards:

  1. UCLA: Best Large Delegation

  2. Aditya Deshpande: Best Delegate, Plata O Plomo: La Conferencia de Jefes de Carteles Mexicanos, 2006 - Eduardo "El Gualin" Arellano Felix

  3. Julia Bank: Best Delegate, Special Political and Decolonization (SPECPOL) - Rwanda

  4. Rishi Bhargava: Best Delegate, U.S. Pandemic Response Council, 2030 - Stephen Ostroff, M.D. - Commissioner of the FDA

  5. Alex Bednar: Outstanding Delegate, U.S. Pandemic Response Council, 2030 - Anne Schuchat, M.D. - Principal Deputy Director for the CDC

  6. Ava Gerami: Outstanding Delegate, Special Political and Decolonization (SPECPOL) - Japan

  7. Kunal Jhaveri: Outstanding Delegate, Special Political and Decolonization (SPECPOL) - Democratic People’s Republic of Korea

  8. Sanjay Pitchai: Outstanding Delegate, Sixth Committee of the General Assembly (LEGAL) - Japan

  9. Mustafa Mond: Honorable Mention, U.S. Pandemic Response Council, 2030 - W. Craig Fugate - Administrator of the Federal Emergency Management Agency, Department of Homeland Security

  10. Elaine Miao: Honorable Mention, Lifting the Tatar Yoke: The Court of Ivan III, 1462 - Prince Yuri Vasilyevich of Suzdal

  11. Marcos Cardenas: Honorable Mention, Plata O Plomo: La Conferencia de Jefes de Carteles Mexicanos, 2006 - Joaquin "El Chapo" Guzman

  12. Dean Olson: Verbal Mention, Sixth Committee of the General Assembly (LEGAL) - Colombia

  13. Noemi Ruiz: Verbal Mention, Special Political and Decolonization (SPECPOL) - Mexico

  14. Shushan Ginosyan: Verbal Mention, Special Political and Decolonization (SPECPOL) - United Kingdom

  15. Stian Brynildsen: Verbal Mention, Sixth Committee of the General Assembly (LEGAL) - Democratic People’s Republic of Korea

  16. Sumana Kaluvai: Verbal Mention, Sixth Committee of the General Assembly (LEGAL) - MexicoAditya Deshpande: Best Delegate, Plata O Plomo: La Conferencia de Jefes de Carteles Mexicanos, 2006 - Eduardo "El Gualin" Arellano Felix

  • HNMUN, February 11th - February 14th, 2016

                Head Delegates: Rohit Reddy, Siddhant Khemka, Utkarsh Pandey

                 Team: Andy S Leung, Christina Farhat, Justin Schmerler, Ravid Reif, Rohit Reddy, Siddhant Khemka, Utkarsh Pandey,                                Virginia Su

Awards:

  1. Utkarsh Pandey: Outstanding Delegate, Executive Council of the Nepali Constituent Assembly - Chairman of Unified Communist Party, Pushpa Kamal Dahal

  2. Justin Schmerler: Honorable Mention, Cabinet of the Kurdistan Regional Government - Minister for Natural Resources

UCBMUN, March 3rd - March 6th, 2016

                Head Delegates: Rohit Reddy, Siddhant Khemka, Utkarsh Pandey

                 Team: Adarsh Balaji, Aditya Deshpande, Adrienne Ou, Alex Bednar, Alex Guziak, Andy S Leung, Ava Gerami, Dean Olson, Elaine Miao, James Mroz, Justin Schmerler, Kunal Jhaveri, Linnea Shapter, Marcos Cardenas, Prannoiy Chandran, Ravid Reif, Rishi Bhargava, Rohit Reddy, Sanjay Pitchai, Scott Mulligan, Shankar Chelliah, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Siddhant Khemka, Utkarsh Pandey, Virginia Su, Xinrui Xue

  Awards:

  1. UCLA: Outstanding Large Delegation

  2. Aditya Deshpande: Best Delegate, Cabinet of the Iron Lady - Sec of Trade

  3. Andy S Leung: Outstanding Delegate, World Social Forum - Mexican Action Network on Free Trade

  4. Ava Gerami: Outstanding Delegate, No King but Caesar - Elazar Ben Yair

  5. Rishi Bhargava: Outstanding Delegate, Zimbabwe African People's Union (ZAPU) - Treasurer General

  6. Dean Olson: Outstanding Delegate, SPECPOL - Germany

  7. Justin Schmerler: Outstanding Delegate, Obama Unleashed or Rejected - Nancy Pelosi

  8. Sanjay Pitchai: Outstanding Delegate, Colombia - Commander Palomino

  9. Shushan Ginosyan: Outstanding Delegate, SPECPOL - Germany

  10. Xinrui Xue: Honorable Mention, DISEC - Germany

  11. Elaine Miao: Honorable Mention, Zimbabwe African National Union (ZANU) - Secretary General

  12. Siddhant Khemka: Honorable Mention, Colombia - President Calderon

  13. Virginia Su: Honorable Mention, UNSC - United States of America

  14. Mustafa Mond: Honorable Mention, UNSC - United States of America

  15. Adrienne Ou: Honorable Mention, A Clash of Three Kingdoms - Han Dang

  16. Shankar Chelliah: Honorable Mention, Conquering the Web - Ananya Singh

  17. Adarsh Balaji: Verbal Mention, SPECPOL - Thailand

  18. Alex Guziak: Verbal Mention, SPECPOL - Thailand

  19. Alex Bednar: Verbal Mention, 2016 NFL Owners Meeting - Arizona Cardinals

  20. Kunal Jhaveri: Verbal Mention, The Government of Rhodesia - Minister of Finance

  21. Rohit Reddy: Verbal Mention, Zimbabwe African National Union (ZANU) - Commander of Crocodiles

  22. Shantam Jain: Verbal Mention, The Government of Rhodesia - Prime Minister

  23. Prannoiy Chandran: Verbal Mention, World Social Forum - Medlife Peru

ChoMUN, April 21st - April 24th, 2016

                 Head Delegates: Andy S Leung, Shantam Jain

                 Team: Aditya Deshpande, Andy S Leung, Alex Bednar, Elaine Miao, Justin Schmerler, Marcos Cardenas, Rishi Bhargava, Sanjay Pitchai, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Virginia Su

Awards:

  1. Justin Schmerler: Best Delegate, Madam Secretary: Hillary Clinton's State Department - Jorge Baez, Representative of the United States Marine Corps

  2. Rishi Bhargava: Best Delegate, Sarkar-e-Khalsa: Twilight of the Sikh Empire - Krishan Singh, Minister of Justice

  3. Shantam Jain: Best Delegate, Nightmare on Wall Street Salomon Brothers - Robert S. Salomon, Jr.

  4. Andy S Leung: Verbal Mention, A Tryst With Fate: The First Class aboard the Maiden Voyage of the RMS Titanic - Mr. William Augustus Spencer

  5. Elaine Miao: Verbal Mention, What Have the Romans Ever Done For Us? Judeo-Roman War - Johanan ben Zakai

  6. Marcos Cardenas: Verbal Mention, Dawn of the Vikings - Packer Nysten, Miner and Construction Overseer

  7. Virginia Su: Verbal Mention, Khana Ratsadon: The Siamese Revolution, 1932 - Sawat Sotthithat, Prominent Siamese Businessman- Trade /w Japanese, Fishing and Ports

  8. Shushan Ginosyan: Verbal Mention, Nero's Senate - Amulius Cantius Pennus

2014-2015 Travel Team Destinations

TrojanMUN, October 2014

Team: Samantha Santopoalo, Sarah Kirk, Justin Sherrill, Aditya Deshpande, Deeptiman Kaushik, Gabby Martinez, Ivelisse Porroa, Jack Chin, Jason Woo, Jeremy Gonzaga, Jimmy Mroz, Krislam Junsay, Kunal Jhaveri, Melina Melgoza, Min-Jae Yun, Noemi Ruiz, Renay Gosen, Rishi Bhargava, Rohit Reddy, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Shyamolie Biyani, Sid Khemka, Soumyadeep Chatterjee, Stian Brynildsen, Utkarsh Pandey, Yea Lee

Awards:

  • Kunal Javeri- Honorable Mention and Best Position Paper

  • Jack Chin- Best Position Paper

  • Noemi Ruiz- Best Position Paper

  • Jeremy Gonzaga- Best Delegate

  • Utkarsh Pandey- Best Delegate

McMUN, January 2015

Team: Aaron Sun, Alejandra Freer, Gregoire Phillips, Jeremy Gonzaga, Jimmy Mroz, Julia Bank, Justin Sherrill, Kunal Jhaveri, Oliver Shapiro, Samantha Santopoalo, Shushan Ginosyan, Stephanie Britt

Awards:

  • Gregoire Phillips- Research Award

  • Oliver Shapiro- Research Award

AggieMUN, January 2015

Team: Aditya Deshpande, Daniel Knupp, David Clymer, Dean Olsen, Min-Jae Yun, Renay Gosen, Rishi Bhargava, Rohit Reddy, Sarah Kirk, Stian Brynildsen, Utkarsh Pandey, Virginia Su, Xinrui Xue

Awards:

  • Aditya Deshpande- Honorable Mention

  • David Clymer- Verbal Mention

  • Dean Olsen- Verbal Mention

  • Min-Jae Yun- Outstanding Delegate

  • Renay Gosen- Outstanding Delegate

  • Rishi Bhargava- Honorable Mention

  • Rohit Reddy- Verbal Mention

  • Utkarsh Pandey- Best Delegate

  • Virginia Su- Verbal Mention

UCLA Delegation - Outstanding Large Delegation

UCBMUN, March 2015

Team: Addison Lynch, Aditya Deshpande, Adriana Morton, Adrienne Ou, Alejandra Freer, Alex Bednar, Andy Leung, Christina Farhat, Dean Olsen, Deeptiman Kaushik, Gregoire Phillips, Hasmik Hmayakyan, Jeremy Gonzaga, Justin Sherrill, Justin Tsang, Michael Rastadmehr, Min-Jae Yun, Oliver Shapiro, Ravid Reif, Renay Gosen, Rishi Bhargava, Rohit Reddy, Rupan Bharanidaran, Samantha Santopoalo, Sarah Kirk, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Sid Khemka, Stian Brynildsen, Tyler Koteskey, Utkarsh Pandey, Virginia Su

Awards:

• Addison Lynch - Honorable Mention

• Adrienne Ou - Best Delegate

• Andy Leung - Verbal Commendation

• Christina Farhat - Honorable Mention

• Dean Olson - Honorable Mention

• Deep Kaushik - Honorable Mention

• Jeremy Gonzaga - Verbal Commendation

• Min-Jae Yun - Honorable Mention

• Oliver Shapiro - Honorable Mention

• Ravid Reif - Verbal Commendation

• Rohit Reddy - Honorable Mention

• Sarah Kirk - Best Delegate

• Shantam Jain - Outstanding Delegate

• Shushan Ginosyan - Outstanding Delegate

• Sid Khemka - Verbal Commendation

• Tyler Koteskey - Best Delegate

• Utkarsh Pandey - Outstanding Delegate

UCLA: Outstanding Large Delegation

2013-2014 Travel Team Destinations

Georgetown NCSC October 24-27 Washington DC

Team: Rohit Reddy, Mark Warwick, Justin Sherrill, Stian Brynildsen, Utkarsh Pandey, Sid Khemka, Kelsey Ziomek, Isabella Davis, Adrienne Ou, Maggie Mann

1378521_10201572616090328_606802694_n.jpg

Awards:

  • Mark Warwick: Verbal Commendation

  • Adrienne Ou: Verbal Commendation

  • Margaret Mann: Honorable Mention

1422603_10201572622410486_1845673154_n.jpg

McMUN Jan 23-26 2014 Montreal, Canada

Team: Rohit Reddy, Utkarsh Pandey, Miles Solomon, Aaron Sun, Virginia Su, Sarah Kirk, Vishaka Sriniwasan, Julia Bank

1545649_10202197978123988_1620155832_n.jpg

Awards:

  • Rohit Reddy: Best Delegate

1619436_10152241636296495_1251217169_n.jpg

UCBMUN March 6-9 2014 San Francisco, CA

Team: Rohit Reddy, Adrienne Ou, Alejandra Freer, Benjamin Wolch, Cameron Montano, Deeptiman Kaushik, Gregoire Phillips, Hasmik Hmayakyan, Isabella Davis, Jason Woo, Jeremy Gonzaga, Justin Sherrill, Justin Tsang, Kelsey Ziomek, Michael Rastadmehr, Miles Solomon, Noemi Ruiz, Oliver Shapiro, Patrick Donavan, Phil Tian, Samantha Santopoalo, Sarah Murray, Shantam Jain, Shushan Ginosyan, Sid Khemka, Stian Brynildsen, Tae Park, Tiffany Alunan, Utkarsh Pandey, Virginia Su, Vivek Pandya  

1614329_10200774897654604_118972552_o.jpg

Awards: 

  • Sarah Murray: Verbal Commendation

  • Sid Khemka: Verbal Commendation

  • Kelsey Ziomek: Verbal Commendation

  • Tae Vinn Park: Verbal Commendation

  • Adrienne Ou: Verbal Commendation

  • Virginia Su: Verbal Commendation

  • Samantha Santopoalo: Verbal Commendation

  • Shushan Ginosyan: Verbal Commendation

  • Deeptiman Kaushik: Verbal Commendation

  • Hasmik Hmayakyan: Verbal Commendation

  • Shantam Jain: Honorable Mention

  • Utkarsh Pandey: Honorable Mention

  • Miles Solomon: Honorable Mention

  • Gregoire Phillips: Outstanding Delegate

  • Patrick Donavan: Outstanding Delegate

  • Oliver Shapiro: Outstanding Delegate

Delegation Award: Best California Delegation

10014745_10152348600454136_1663569203_o (1).jpg

ChoMUN April 17-20 Chicago, IL

Team: Rohit Reddy, Tyler Koteskey, Shantam Jain, Oliver Shapiro, Miles Solomon, Utkarsh Pandey, Samantha Santopoalo, Virginia Su

Awards: 

  • Oliver Shapiro: Verbal Commendation

photo.JPG

Travel Team 2012-2013

UPMUNC Nov 9-11 Philadelphia, PA

Team: Emily SavastanoCassie Smith, Alex Jaksha, Patrick Donavan, Anna Canero, Joey Donaldson, Tyler Koteskey, Kelsey Ziomek

62211_10151228207709590_973765526_n.jpg

Awards:

  • Tyler Koteskey: Verbal Commendation

McMUN Jan 24-27 Montreal, Canada

Team: Kyle Khandikian, Patrick Donavan, Gregoire Phillips, Aaron Sun, Vinay Mysoor, Cassie Smith, Tyler Koteskey, Emily Savastano

734488_10151253154407989_238608086_n.jpg

Awards: 

  • Gregoire Phillips: Outstanding Delegate

UCBMUN March 9-11 San Francisco, CA

Team: Kyle Khandikian, Mark Warwick, Sarah Murray, Adrienne Ou, Sarah Kirk, Disha Bhagwat, Maggie Mann, Avian Tsan, Aaron Sun, Patrick Donavan, Isabella Davis, Julia Bank, Stephanie Britt, Kelsey Ziomek, Rohit Reddy, Stian Brynildsen, Michelle Nguyen, Michael Rastadmehr, Kathy Pham, Sam Santopoalo, Alejandra Freer, Ryland Lu, Justin Sherrill, Ben Slavich

382198_10151564460142494_1182012283_n.jpg

Awards:

  • Mark Warwick: Verbal Commendation

  • Isabella Davis: Verbal Commendation

  • Maggie Mann: Honorable Mention

  • Rohit Reddy: Outstanding Delegate

 

ChoMUN April 18-21 Chicago, IL

Team: Kyle Khandikian, Vinay Mysoor, Tyler Koteskey, Patrick Donavan, Rohit Reddy