List of Awards

For all delegates who could not attend the closing ceremony to receive their award, please contact logistics@bruinmun.org so that the awards can be mailed to you.

Novice Committees

Novice UNESCO

Best Delegate: Israel

Outstanding Delegate: Iraq

Honorable Mention: Germany, Ghana

Verbal Mention: Japan, Cuba

Research Award: Ukraine

Novice SOCHUM

Best Delegate: Russia

Outstanding Delegate: Kenya

Honorable Mention: Ghana, Liechtenstein

Verbal Mention: Australia, Canada

Research Award: Kuwait

Novice UNEP

Best Delegate: USA

Outstanding Delegate: Germany

Honorable Mention: Mexico, Iran

Verbal Mention: Chile, Egypt

Research Award: Peru

Novice WHO

Best Delegate: Japan

Outstanding Delegate: Greece

Honorable Mention: Libya, Qatar

Verbal Mention: Ghana, Russia

Research Award: India

Novice UNHCR

Best Delegate: Egypt

Outstanding Delegate: Germany

Honorable Mention: Jamaica, China

Verbal Mention: Guatemala, Republic of Korea

Research Award: Jordan

Novice UNODC

Best Delegate: Germany

Outstanding Delegate: Republic of Korea

Honorable Mention: Japan, Egypt

Verbal Mention: Russia, Iran

Research Award: USA

Novice UNICEF

Best Delegate: Central African Republic

Outstanding Delegate: Germany

Honorable Mention: Russia, India

Verbal Mention: Kenya, Egypt

Research Award: Japan

Novice UNHRC

Best Delegate: Germany

Outstanding Delegate: Mexico

Honorable Mention: Russia, India

Verbal Mention: France, Venezuela

Research Award: United Kingdom

Crisis Committees

Truman’s Cabinet

Best Delegate: Robert P. Patterson

Outstanding Delegate: Tom C. Clark

Honorable Mention: William Sebald

Verbal Mention: Sam Rayburn, Alben Barkley

Nepalese Civil War

Best Delegate: Chimini Rajput

Outstanding Delegate: Tejaswini Pokharel

Honorable Mention: Prajwalla Shumsher Rana

Verbal Mention: Ram Birendra Koirala, Prakash Chandra Lohani

Novice Aztec World

Best Delegate: Xicotenga

Outstanding Delegate: Fernando de Alva Cortes

Honorable Mention: Medicine Man

Verbal Mention: Cacique Tiacochcalcatl, Cuitlahuac

Second Congo War

Best Delegate: Chad

Outstanding Delegate: Egypt

Honorable Mention: Zimbabwe

Verbal Mention: Gabon

Historical UNSC 1979

Best Delegate: USSR

Outstanding Delegate: Zambia

Honorable Mention: United Kingdom

Verbal Mention: Norway

General Assembly

DISEC

Best Delegate: Canada

Outstanding Delegate: China, Oman

Honorable Mention: Algeria, Lebanon, Sweden

Verbal Mention: USA, Honduras, Tunisia

Research Award: Poland

GA Plenary

Best Delegate: Hungary

Outstanding Delegate: China, Honduras

Honorable Mention: Venezuela, Colombia, Sweden

Verbal Mention: Kenya, Haiti, USA

Research Award: United Kingdom, Nicaragua

UNHRC

Best Delegate: India

Outstanding Delegate: Venezuela

Honorable Mention: Lebanon, Thailand

Verbal Mention: China, Jordan, Nigeria

Research Award: Mali, Switzerland

UNICEF

Best Delegate: Brazil

Outstanding Delegate: Hungary

Honorable Mention: Iran, Sweden

Verbal Mention: China, Cameroon

Research Award: Germany

UN Women

Best Delegate: Yemen

Outstanding Delegate: Lebanon

Honorable Mention: Haiti

Verbal Mention: Japan, Peru

Research Award: Bahrain

SPECPOL

Best Delegate: United Kingdom

Outstanding Delegate: France

Honorable Mention: USA

Verbal Mention: Yemen, Italy

Research Award: Singapore

World Trade Organization

Best Delegate: United Kingdom

Outstanding Delegate: Hungary, Sri Lanka

Honorable Mention: Canada, China, South Africa

Verbal Mention: Sweden, Peru, Tanzania

Research Award: Austria, Yemen

World Health Organization

Best Delegate: Yemen

Outstanding Delegate: Haiti

Honorable Mention: Sweden, Algeria

Verbal Mention: Egypt, Sri Lanka, Venezuela

Research Award: Singapore, New Zealand

UNCTAD

Best Delegate: Hungary

Outstanding Delegate: Oman

Honorable Mention: New Zealand, Sweden

Verbal Mention: South Africa, Yemen, Nigeria

Research Award: Sri Lanka

SOCHUM

Best Delegate: South Africa

Outstanding Delegate: USA

Honorable Mention: Russia

Verbal Mention: Afghanistan, France

Research Award: State of Palestine

European Union

Best Delegate: Luxembourg

Outstanding Delegate: Slovakia

Honorable Mention: Croatia

Verbal Mention: Estonia

Research Award: Belgium

Arab League

Best Delegate: Jordan

Outstanding Delegate: Iraq

Honorable Mention: Somalia

Verbal Mention: Lebanon

Research Award: United Arab Emirates



 

Delegation Awards

Large Delegations

Best Large Delegation: Mira Costa High School

Outstanding Large Delegation: Huntington Beach High School

Small Delegations

Best Small Delegation: West Ranch High School

Outstanding Small Delegation: North Hollywood High School